W ostatnim czasie coraz więcej osób myśląc o zakupie nieruchomości rozpatruje domy szeregowe, czyli inaczej - segmenty. Co więc wybrać? Mieszkanie czy segment? Jest to opcja cenowo porównywalna do zakupu trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy namiastkę domu.
Zabudową szeregową jest połączenie kilku lub nawet kilkunastu domów w segmenty. Poszczególne budynki przylegają do siebie ścianami bocznymi. Front budynków to wejścia do domów oraz garaże (w przypadku ich braku miejsca postojowe przed domem), z tyłu budynków znajdują się zwykle wydzielone ogródki. Zwykle są to budynki dwukondygnacyjne z poddaszem. Czasem w ramach ogrodzonych osiedli takich domów szeregowych spotkamy części wspólne takie jak droga dojazdowa, czy place zabaw lub tereny do rekreacji.
Dom w zabudowie szeregowej (segment) to doskonała alternatywa dla każdego, kto marzy o własnym domu, ale nie posiada wystarczających środków na zakup gruntu i samodzielną budowę.
Oferują większe poczucie prywatności niż mieszkanie w bloku. Właściciele mają do dyspozycji osobne wejście do domu, garażu, lub ogródka. A jeśli o ogródku mowa…
To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają potrzeby, wizji, lub czasu, który trzeba poświęcać na duży ogród, ale docenią kawałek swojej trawy przy zabawie dzieci lub zorganizowaniu rodzinnego obiadu. Nie ukrywajmy, tego nie zastąpi nawet największy balkon lub taras.
Większa przestrzeń niż w mieszkaniu, wyższe pomieszczenia, oraz dodatkowe piętro. Domy szeregowe mają często również użytkowe poddasze. Tu na wszystko znajdzie się miejsce.
Posiadanie garażu to również przywilej, na który rzadko można sobie pozwolić, jeśli jesteś właścicielem mieszkania. Miejscami w garażu podziemnym nie dysponują wszystkie budynki wielorodzinne, a ostatnimi czasy każde takie miejsce jest wręcz na wagę złota.
Piętra budynku sprawią, że łatwo o zagospodarowanie przestrzeni, na tę rodzinną i otwartą dla wszystkich, i tą bardziej intymną, z sypialniami na piętrze.
Domy szeregowe to miejsca, w których o wiele łatwiej przychodzi stworzenie zwartej społeczności, która dba o wspólnotę sąsiedzką, ponieważ wszyscy się znają. W bloku rzadko kiedy zna się wszystkich sąsiadów, a wręcz graniczy to z cudem. Z kolei w domach wolnostojących, przez wielkość i odległość działek, często między sąsiadami nie ma żadnej relacji.
Osiedla te budowane są zazwyczaj w dobrych lokalizacjach, ze względu na pracę, szkołę, dostępność do sklepów, aptek czy zaplecza medycznego. Nierzadko dysponują własnymi placami zabaw.
Oczywiście, dla niektórych ten punkt może być zniechęcający, ponieważ odbiera możliwość zrobienia wszystkiego „po swojemu”, ale nie każdy ma wizję oraz umiejętności, czy budżet do sporządzenia projektu domu. Wiele osób mogłoby podzielić się wątpliwie przyjemnym doświadczeniem projektowania wszystkiego od podstaw. Zakup segmentu pod tym względem bardzo przypomina zakup mieszkania na rynku pierwotnym: o wiele rzeczy nie trzeba się martwić.
Kontynuując, komfort kupienia domu, bez obowiązków, jakie się z tym wiążą, jest nieoceniony! Segmenty są już często podłączone do miejskiej sieci grzewczej i kanalizacyjnej.
Dzięki sąsiadującym ze sobą budynków otrzymujemy niższe koszty eksploatacyjne, np. ogrzewania. Zapłacimy mniej również za działkę i budowę, jeśli porównać koszty, jakie ponieślibyśmy przy budowie domu wolnostojącego.
Na tak postawione pytanie musimy odpowiedzieć sobie samodzielnie, ale wygoda korzystania z dużej powierzchni, garażu, czy własnego ogródka jest nieporównywalnie większa niż w przypadku mieszkania. W przypadku domów szeregowych mamy do wyboru wiele różnych projektów, które pozwolą nam wybrać segment najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.