Inteligentny dom

Inteligentny dom

Dom też może być inteligentny


Kiedy człowiek wraca zmęczony po pracy

najczęściej marzy mu się ciepła herbata, kanapa, koc oraz TV. Ale do przygotowania takiej oazy również potrzeba trochę wysiłku. W tym wszystkim wyręczyć może nas HMS (Home Management System), czyli Inteligentny System Zarządzania. Polacy coraz chętniej unowocześniają swoje mieszkania/domy. Jedni kupują gotowe inteligentne lokum, inni zakupują systemy. Rozwój IT sprawił, że takie rozwiązania są w cenie urządzenia RTV.


W czym pomoże domownikowi?
Wykonując jeden ruch możesz zmienić naprawdę dużo, wystarczy ustawić kilka scenariuszy, np.: „zimny poranek”, co równa się z zaparzeniem herbaty, podwyższeniem temperatury, włączeniem melancholijnej muzyki oraz ogrzewania podłogowego. Opcja „powrót z pracy” to np. włączenie TV na kanał informacyjny, zaparzenie herbaty, przyciemnienie światła i rozszczelnienie okien. Inteligentne lokum to także oszczędność do 30% energii. Spowodowane jest to kontrolą oświetlenia: gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu, światło od razu gaśnie, regulacją temperatury w zależności od obecności domowników, a także kontrolą nad wszelkiego rodzaju urządzeniami multimedialnymi. Inteligentne lokum to również monitoring mediów, czyli wykrywanie strat i awarii. Reasumując, mieszkając w Inteligentnym domu zarządzasz: klimatyzacją, oświetleniem, systemem alarmowym, poziomem wilgotności, ogrzewaniem, windą, roletami oraz obsługa urządzeń RTV i AGD.


Kilka praktycznych powodów, dla których inteligentne rozwiązania sprawdzą się zarówno u zapracowanych osób, jak i u leniuchów:
•    Na zewnątrz zrobiło się ciemniej, ale nie możesz w danym momencie wstać i zapalić światła. nie martw się – światło zapala się automatycznie, gdy na zewnątrz pojawią się pierwsze oznaki zwiększonego zachmurzenia.
•    Zawożąc dzieci do szkoły zapomniałeś spakować pilota do bramy. To nie problem, brama otwiera się automatycznie, gdy pod nią podjeżdżasz.
•    Zapomniałeś rano odsłonić rolet, a kwiaty potrzebują trochę słońca? Spokojnie, możesz odsłonić je z pracy za pomocą telefonu.
•    Położyłeś się wygodnie do łóżka, ale zimno Ci w stopy. Nic prostszego, niż kliknąć na swoim telefonie lub tablecie: „zwiększ temperaturę o kilka stopni”.
•    Bierzesz prysznic przed pracą i nie masz już czasu na zaparzenie sobie kawy? Nie martw się – w kuchni czeka na Ciebie świeżo zaparzona, a zarazem lekko ostudzona kawa.
•    Twoje dziecko boi się zasypiać przy zgaszonym świetle? Nie chce Ci się wejść na górę, by je zgasić? W inteligentnym domu to nie problem, możesz zgasić je, nie wchodząc do pokoiku swojej pociechy.
•    Wychodzisz z domu i zastanawiasz się czy, załączyłeś alarm? Spokojna głowa! HMS zrobił to za Ciebie, bo przecież nie ma nikogo w domu, więc oczywistym jest fakt, że alarm musi być włączony.
•    Jedziesz na wakacje i boisz się, że Twój trawnik straci swój urok? Nie martw się, możesz ustawić system nawadniający, który uruchamia się we właściwych porach dnia.

Inteligentny dom to nie tylko sposób na przedłużenie sobie czasu wolnego i pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale także oszczędność pieniędzy, które możesz przeznaczyć na przyjemności, na które dzięki systemowi inteligentnego domu masz więcej czasu.

 

Komentarze