Jak wynająć mieszkanie i nie zwariować?

Jak wynająć mieszkanie i nie zwariować?

Wynajem - co warto wiedzieć?

Wynajem mieszkania to poważne wyzwanie. Powierzając w ręce osób trzecich nieruchomości warte najczęściej kilkaset tysięcy złotych, można obawiać się, czy czasem nie padniemy ofiarą oszusta i czy nasze mieszkania nie zostanie zdewastowane przez nieodpowiedzialnych najemców. Historia zna różne przypadki, na które dobrze jest się przygotować, by uniknąć niemiłych niespodzianek.
Na pomoc przychodzą odpowiednie zapisy w umowie.


Przede wszystkim zadbajmy o podpisanie umowy w formie najmu okazjonalnego, który najprościej rzecz ujmując jest oficjalnym kontraktem zawieranym przed notariuszem, w którym to najemca wskazuje adres innego lokalu do którego może się przeprowadzić jeśli zaistnieje taka potrzeba. Ta forma wynajmu uchroni nas przed problemami związanymi z opuszczeniem lokalu przez lokatora w przypadku wypowiedzenia przez nas umowy .

Co taka umowa powinna zawierać? 

•    Datę oraz miejsce zawarcia umowy
•    Dane obu stron kontraktu
•    Dokładny opis i stan nieruchomości w dniu podpisywania umowy (polecam określić zakres zmian, do jakich może posunąć się najemca wewnątrz lokalu)
•    Czas na jaki jest zawierana umowa oraz warunki wypowiedzenia przez obie strony
•  Warunki i termin płatności, wysokość czynszu i określenie osoby, która uiszcza opłatę za media, wysokość kaucji oraz warunek jej zwrotu 
•    Informację o przeznaczeniu lokalu, czyli: przez kogo lokal będzie zamieszkiwany, czy może być w nim prowadzona działalność gospodarcza lub czy może służyć do celu podnajmu
•    Informację o zakresie napraw realizowanych przez właściciela
•    Podpisy obu stron
•   Załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego (uwzględniając nie tylko spisanie liczników ale też pełne wyposażenie w lokalu). Polecam dołączyć jeszcze zdjęcia wykonane w nieruchomości w dniu przekazania kluczy.

 

Gdzie szukać odpowiedniego najemcy?

Najlepiej poszukać wśród znajomych, bądź kogoś z ich rekomendacji. Jeśli nie ma takiej możliwości dobrym pomysłem jest poproszenie przyszłego najemcy o list referencyjny poprzednich właścicieli nieruchomości. Jeśli historia najemcy jest czysta, większość właścicieli mieszkań nie będzie miała większego problemu z napisaniem paru zdań o lokatorze.


Jeżeli zaś obawiamy się, że sytuacja finansowa naszego najemcy może być niestabilna, dobrym pomysłem jest poproszenie go o oświadczenie pracodawcy o stałym zatrudnieniu, bądź raport z Krajowego Rejestru Dłużników. Dla informacji podam, że każdy może raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić czy jest obciążony długiem używając swojego peselu. Trzeba jednak pamiętać, że życie zaskakuje i pracę można stracić z dnia na dzień, a dług wpisywany jest z pewnym opóźnieniem. 


Z całą pewnością nie należy sugerować się stereotypami jakie krążą na temat najemców. Rodzina z dziećmi może dużo bardziej zadbać o mieszkanie niż para studentek, a spokojny pracujący singiel może w rzeczywistości okazać się gościnnym organizatorem imprez.

Ważne by przeprowadzić dokładny wywiad z kandydatem i uczciwie powiedzieć o swoich oczekiwaniach i warunkach wynajmu, a zabezpieczyć się kaucją, której wysokość jest adekwatna do wartości mieszkania, na wypadek zniszczeń w naszym wnętrzu.


Jeśli chodzi o portale, na których należy poszukać najemcy do najbardziej znanych i skutecznych należą tematyczne grupy na Facebooku, np.: „Wynajem mieszkań Warszawa”, natomiast wiele transakcji odbywa się dzięki popularnym serwisom ogłoszeniowym. Jakim?

Tym, które najlepiej pozycjonują się w wyszukiwarkach. Warto przed dodaniem ogłoszenia sprawdzić np. frazę „mieszkania na wynajem + nazwę twojego miasta/dzielnicy”. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty! 

Zadanie wynajmu mieszkania warto jednak zlecić komuś, „kto na tym zjadł zęby”. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo:
•    czasu - inwestując go tylko na dwóch spotkaniach: na samym początku współpracy, oraz przy podpisaniu umowy wynajmu oraz protokołu zdawczo-odbiorczego. 
•    nerwów - pośrednik z którym podpiszemy umowę wykona dobre zdjęcia, wyeksponuje ogłoszenie na różnych portalach, powiadomi klientów, którzy stoją po drugiej strony barykady szukając bezpiecznego najmu przez pośrednictwo agencji, a do których bezpośrednio nie trafimy! Zajmie się wszystkimi działaniami marketingowymi i wyselekcjonuje najlepszych kandydatów podczas prezentacji mieszkania. Będzie pośredniczył w negocjacjach warunków transakcji, pomoże w spisaniu odpowiednich zapisów w umowie oraz w protokole zdawczo-odbiorczym. 


Mówiąc krótko – to współpraca z jedną osobą, działającą w naszym imieniu od początku do końca, dzięki której jest po prostu bezpieczniej i dużo łatwiej. Koszty współpracy z biurem nieruchomości są zazwyczaj niewielkie proporcjonalnie do czasu, wysiłku i pieniędzy, które będą co miesiąc spływać na nasze konto.

Komentarze