Jak wybrać dobrą lokalizację?

Jak wybrać dobrą lokalizację?

Jak wybrać dobrą lokalizację?

Ważną kwestią jest lokalizacja owego lokum, która jest głównym czynnikiem wyboru naszego „M”. Najważniejsze pytanie, które musi sobie zadać każda osoba myśląca o zakupie mieszkania to: gdzie chcę mieszkać?
Na jakie kwestie lokalizacyjne musimy więc zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

1.    Komunikacja

„Dobre połączenie komunikacyjne”, „dobra komunikacja” - te sformułowania bardzo często są używane, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie siatka komunikacyjna składa się z autobusów, tramwajów, trolejbusów, czy metra. Skomunikowanie swojego mieszkania z centrum miasta jest ważne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Niezwykle frustrujące jest, gdy do pracy, czy szkoły musimy jechać kilkoma autobusami i małe opóźnienie jednego autobusu, sprawia, że oczekiwanie na przesiadkę wydłuża się do kilkunastu minut. Osoby zmotoryzowane także powinny zwrócić uwagę, na to co dzieje się na okolicznych drogach w godzinach szczytu.

2.    Tereny zielone

Nie dla każdego relaks równoznaczny jest ze spacerem w parku, wsłuchiwaniem się w śpiew ptaków, czy karmieniem kaczek. Jednak na pewno każdy w swoim życiu ma takie chwile kiedy to ma ochotę pospacerować z dzieckiem, psem, pograć w piłkę, czy zwyczajnie poczytać książkę na ławce w parku. Mieszkanie znajdujące się w okolicy terenów zielonych, jest bardziej dotlenione, co równoznaczne jest z tym, że oddychamy zdrowszym powietrzem. Lokalizacja w niedalekiej odległości od parku, łąki czy lasu jest dogodna dla wszystkich, niezależnie od wieku.

3.    Punkty handlowe i usługowe

Bliska odległość od punktów handlowych i usługowych to jedna z ważniejszych materii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania. Warto przyjrzeć się bliżej odległości do szkół, przychodni i innych obiektów użyteczności publicznej. Na pewno dużym ułatwieniem jest, gdy odbierając dzieci z przedszkola, po drodze możemy wstąpić do sklepu, czy piekarni. Kupując mieszkanie, warto zwracać uwagę na odległość od punktów usługowych – jest to duża oszczędność czasu, a ich obecność na nowych osiedlach nie jest wcale aż tak oczywista.

4.     Lokalizacja wewnątrz budynku

Wybierając mieszkanie, oprócz tego, że ważna jeśli lokalizacja zewnętrzna, czyli położenie na mapie miasta, to ważne jest również położenie mieszkania w całym budynku, czyli piętro, nasłonecznie, ułożenie pod względem stron świata oraz widok z okna. Czy wiesz, że ceny mieszkań podobnych mieszkań w ramach jednego budynku mogą się od siebie znacznie różnić?

5.    Historia dzielnicy oraz jej przyszłość

Szukając własnego lokum warto również zwrócić uwagę na to, co znajdowało się zanim powstał np. nasz blok. Czy były to podmokłe tereny, składowisko węgla czy może tory kolejowe. Tak jak przeszłość ważna jest również przyszłość, plany zagospodarowania itp. Może nam się wydawać, że kupiliśmy dom w idealnej lokalizacji, z dala od zgiełku miasta, nie wiedząc, że w planach jest wybudowanie wielkiej galerii handlowej, aquaparku i kilku biurowców, które zmienią standard zamieszkiwania w okolicy.

Czasami wybór danej lokalizacji, nie ma głębszego wytłumaczenia, po prostu cieszy się ona większym zainteresowaniem. Jednak przed zakupem mieszkania, biorąc pod uwagę wybór lokalizacji, warto zastanowić się kilka razy i nie wybierać tych miejsc, które cieszą się prestiżem, ponieważ prestiż dla każdego ma inne znaczenie.

Komentarze